1. Patrick Baker
    Humboldt-Universität zu Berlin
  2. Johannes Helmrath
    Humboldt-Universität zu Berlin
  3. Ann E. Moyer
    Renaissance Society of America
  4. Erika Suffern
    Renaissance Society of America
  5. Tracy E. Robey
    Renaissance Society of America
  6. Maura Kenny
    Renaissance Society of America
  7. Colin S. Macdonald
    Renaissance Society of America
  8. Joseph D. E. Bowling
    Renaissance Society of America
  9. Computer- und Medienservice
    Humboldt-Universität zu Berlin
  10. Forschungsabteilung
    Humboldt-Universität zu Berlin
  11. Institut für Deutsche Literatur
    Humboldt-Universität zu Berlin
  12. Institut für Geschichtswissenschaften
    Humboldt-Universität zu Berlin
  13. Institut für Klassische Philologie
    Humboldt-Universität zu Berlin
  14. Institut für Kulturwissenschaften
    Humboldt-Universität zu Berlin
  15. Institut für Philosophie
    Humboldt-Universität zu Berlin
  16. Institut für Sozialwissenschaften
    Humboldt-Universität zu Berlin
  17. Juristische Fakultät
    Humboldt-Universität zu Berlin
  18. Kultur-, Sozial-, und Bildungswissenschaftliche Fakultät
    Humboldt-Universität zu Berlin
  19. Nordeuropa Institut
    Humboldt-Universität zu Berlin
  20. Philosophische Fakultät II
    Humboldt-Universität zu Berlin
  21. Presse- und Öffentlichkeitsarbeit
    Humboldt-Universität zu Berlin
  22. Sonderforschungsbereich 644 "Transformations of Antiquity"
    Humboldt-Universität zu Berlin
  23. Veranstaltungsservice
    Humboldt-Universität zu Berlin
  24. Winckelmann-Institut
    Humboldt-Universität zu Berlin
  25. Prof. Dr. Jan-Hendrik Olbertz
    Humboldt-Universität zu Berlin
  26. Prof. Dr. Peter Frensch
    Humboldt-Universität zu Berlin
  27. Prof. Dr. Julia von Blumenthal
    Humboldt-Universität zu Berlin
  28. Prof. Dr. Peter Burschel
    Humboldt-Universität zu Berlin
  29. Prof. Dr. Helga Schwalm
    Humboldt-Universität zu Berlin
  30. Dr. Holger Brohm
    Humboldt-Universität zu Berlin
  31. Susanne Cholodnicki
    Humboldt-Universität zu Berlin
  32. Detlef Damis
    Humboldt-Universität zu Berlin
  33. Prof. Dr. Iris Därmann
    Humboldt-Universität zu Berlin
  34. Dr. Nikolaus Dietrich
    Humboldt-Universität zu Berlin
  35. Carmen Dimke
    Humboldt-Universität zu Berlin
  36. Birgit Dummin
    Humboldt-Universität zu Berlin
  37. Christian Faust
    Humboldt-Universität zu Berlin
  38. Moritz Füser
    Humboldt-Universität zu Berlin
  39. Dr. Agnes Henning
    Humboldt-Universität zu Berlin
  40. Dr. Melanie Hertel-Terbach
    Humboldt-Universität zu Berlin
  41. Dr. Steffen Hofmann
    Humboldt-Universität zu Berlin
  42. Hans-Christoph Keller
    Humboldt-Universität zu Berlin
  43. Prof. Dr. Wolfram Keller
    Humboldt-Universität zu Berlin
  44. Prof. Dr. Charlotte Klonk
    Humboldt-Universität zu Berlin
  45. Kerstin Krull
    Humboldt-Universität zu Berlin
  46. Dagmar Oehler
    Humboldt-Universität zu Berlin
  47. Frank Olzog
    Humboldt-Universität zu Berlin
  48. Dr. Stefan Schlelein
    Humboldt-Universität zu Berlin
  49. Lisa-Sophia Schlüter
    Humboldt-Universität zu Berlin
  50. Dr. Ingmar Schmidt
    Humboldt-Universität zu Berlin
  51. Marion Schulz
    Humboldt-Universität zu Berlin
  52. Karin Segeritz
    Humboldt-Universität zu Berlin
  53. Marc Winkelbrandt
    Humboldt-Universität zu Berlin
  54. Prof. Dr. Michael Eissenhauer
    Staatliche Museen zu Berlin – Preußischer Kulturbesitz
  55. Prof. Dr. Bernd W. Lindemann
    Staatliche Museen zu Berlin – Preußischer Kulturbesitz
  56. Dr. Julien Chapuis
    Staatliche Museen zu Berlin – Preußischer Kulturbesitz
  57. Prof. Dr. Bernhard Weisser
    Staatliche Museen zu Berlin – Preußischer Kulturbesitz
  58. Bernd Rottenburg
    Staatliche Museen zu Berlin – Preußischer Kulturbesitz
  59. Tracy E. Cooper
    The Program Committee
  60. Martin Elsky
    The Program Committee
  61. Kenneth Gouwens
    The Program Committee
  62. Deborah L. Krohn
    The Program Committee
  63. Bernd Renner
    The Program Committee
  64. Jeffrey Chipps Smith
    The Program Committee
  65. Pamela H. Smith
    The Program Committee
  66. Bethany Wiggin
    The Program Committee
  67. American Boccaccio Association
    Participating Associate Organization
  68. American Cusanus Society
    Participating Associate Organization
  69. Amici Thomae Mori (Moreana)
    Participating Associate Organization
  70. Arizona Center for Medieval and Renaissance Studies (ACMRS)
    Participating Associate Organization
  71. Association for Textual Scholarship in Art History (ATSAH)
    Participating Associate Organization
  72. Bibliographical Society of America
    Participating Associate Organization
  73. Center for Early Modern Studies, University of Wisconsin–Madison
    Participating Associate Organization
  74. Center for Medieval and Renaissance Studies, Ohio State University
    Participating Associate Organization
  75. Center for Medieval and Renaissance Studies, Saint Louis University
    Participating Associate Organization
  76. Centre for Early Modern Studies, University of Aberdeen
    Participating Associate Organization
  77. Centre for Reformation and Renaissance Studies, University of Toronto (CRRS)
    Participating Associate Organization
  78. Centre for Renaissance and Early Modern Studies (CREMS) at Queen Mary
    Participating Associate Organization
  79. Centre for the Study of the Renaissance at the University of Warwick, UK
    Participating Associate Organization
  80. Centro Cicogna
    Participating Associate Organization
  81. Cervantes Society of America
    Participating Associate Organization
  82. Charles Singleton Center for the Study of Pre-Modern Europe
    Participating Associate Organization
  83. Chemical Heritage Foundation
    Participating Associate Organization
  84. Duke University Center for Medieval and Renaissance Studies
    Participating Associate Organization
  85. Early Modern Image and Text Society (EMIT)
    Participating Associate Organization
  86. Early Modern Women Research Network, University of Newcastle, Australia (EMWRN)
    Participating Associate Organization
  87. Epistémè
    Participating Associate Organization
  88. Erasmus of Rotterdam Society
    Participating Associate Organization
  89. European Architectural History Network (EAHN)
    Participating Associate Organization
  90. Fédération Internationale des Sociétés et des Instituts pour l’Étude de la Renaissance (FISIER)
    Participating Associate Organization
  91. Group for Early Modern Cultural Analysis (GEMCA)
    Participating Associate Organization
  92. Grupo de estudios sobre la mujer en Espana y las Americas (GEMELA)
    Participating Associate Organization
  93. Hagiography Society
    Participating Associate Organization
  94. Herzog August Bibliothek, Wolfenbüttel
    Participating Associate Organization
  95. Historians of Netherlandish Art
    Participating Associate Organization
  96. Institute of Medieval and Renaissance Studies, Durham University, UK
    Participating Associate Organization
  97. International Margaret Cavendish Society
    Participating Associate Organization
  98. International Sidney Society
    Participating Associate Organization
  99. International Spenser Society
    Participating Associate Organization
  100. Italian Academy for Advanced Studies in America, Columbia University
    Participating Associate Organization
  101. Italian Art Society
    Participating Associate Organization
  102. Iter
    Participating Associate Organization
  103. John Donne Society
    Participating Associate Organization
  104. Medici Archive Project (MAP)
    Participating Associate Organization
  105. Medieval and Renaissance Studies Association in Israel
    Participating Associate Organization
  106. Medieval and Renaissance Studies Program, Purdue
    Participating Associate Organization
  107. Medieval-Renaissance Colloquium at Rutgers University
    Participating Associate Organization
  108. Milton Society of America
    Participating Associate Organization
  109. New England Renaissance Conference (NERC)
    Participating Associate Organization
  110. New York University Seminar on the Renaissance
    Participating Associate Organization
  111. Newberry Library Center for Renaissance Studies
    Participating Associate Organization
  112. Pacific Northwest Renaissance Society
    Participating Associate Organization
  113. Prato Consortium for Medieval and Renaissance Studies
    Participating Associate Organization
  114. Princeton Renaissance Studies
    Participating Associate Organization
  115. Renaissance English Text Society (RETS)
    Participating Associate Organization
  116. Renaissance Studies Certificate Program, CUNY, The Graduate Center
    Participating Associate Organization
  117. Renaissances: Early Modern Literary Studies at Stanford University
    Participating Associate Organization
  118. Research Group in Early Modern Religious Dissents and Radicalism (EMoDiR)
    Participating Associate Organization
  119. Rocky Mountain Medieval and Renaissance Association
    Participating Associate Organization
  120. Roma nel Rinascimento
    Participating Associate Organization
  121. Societas Internationalis Studiis Neolatinis Provehendis / International Association for Neo-Latin Studies
    Participating Associate Organization
  122. Société Française d’Etude du Seizième Siècle (SFDES)
    Participating Associate Organization
  123. Society for Court Studies
    Participating Associate Organization
  124. Society for Emblem Studies
    Participating Associate Organization
  125. Society for Medieval and Renaissance Philosophy (SMRP)
    Participating Associate Organization
  126. Society for Renaissance and Baroque Hispanic Poetry
    Participating Associate Organization
  127. Society for Renaissance Studies, United Kingdom
    Participating Associate Organization
  128. Society for the Study of Early Modern Women (EMW)
    Participating Associate Organization
  129. Society of Fellows (SOF) of the American Academy in Rome (AAR)
    Participating Associate Organization
  130. Southeastern Renaissance Conference
    Participating Associate Organization
  131. Toronto Renaissance Reformation Colloquium (TRRC)
    Participating Associate Organization
  132. UCL Center for Editing Lives and Letters (CELL)
    Participating Associate Organization
  133. Villa I Tatti, The Harvard University Center for Italian Renaissance Studies
    Participating Associate Organization
  134. Ricardo Padrón
    Discipline Representative, 2012–14
  135. Karen-edis Barzman
    Discipline Representative, 2012–15
  136. Tracy E. Cooper
    Discipline Representative, 2012–16
  137. John Paoletti
    Discipline Representative, 2012–17
  138. Andrew Pettegree
    Discipline Representative, 2012–18
  139. Timothy Kircher
    Discipline Representative, 2012–19
  140. Jessica Wolfe
    Discipline Representative, 2012–20
  141. Monique E. O’Connell
    Discipline Representative, 2012–21
  142. Mara R. Wade
    Discipline Representative, 2012–22
  143. Robert Miola
    Discipline Representative, 2012–23
  144. Karen Nelson
    Discipline Representative, 2012–24
  145. James A. Knapp
    Discipline Representative, 2012–25
  146. Tom Conley
    Discipline Representative, 2012–26
  147. Ann Marie Rasmussen
    Discipline Representative, 2012–27
  148. Bernard Dov Cooperman
    Discipline Representative, 2012–28
  149. Laura R. Bass
    Discipline Representative, 2012–29
  150. Peter Arnade
    Discipline Representative, 2012–30
  151. Kathleen M. Comerford
    Discipline Representative, 2012–31
  152. Katrina Olds
    Discipline Representative, 2012–32
  153. Margaret Meserve
    Discipline Representative, 2012–33
  154. Kaya Sahin
    Discipline Representative, 2012–34
  155. Walter Stephens
    Discipline Representative, 2012–35
  156. Dennis Romano
    Discipline Representative, 2012–36
  157. Monica Azzolini
    Discipline Representative, 2012–37
  158. Kate van Orden
    Discipline Representative, 2012–38
  159. Jan Papy
    Discipline Representative, 2012–39
  160. Linda Phyllis Austern
    Discipline Representative, 2012–40
  161. Lodi Nauta
    Discipline Representative, 2012–41
  162. Irena Backus
    Discipline Representative, 2012–42
  163. Peter Mack
    Discipline Representative, 2012–43
  164. Diana Robin
    Discipline Representative, 2012–44