Thank you to our Assembly Planning Team & Primary Volunteers!

Synod Assembly Team & Volunteers


Assembly Chair

Emily Brown (First of Richmond Beach, Shoreline)


Site Coordinator

Pr. Marc Hander (Salem, Mount Vernon)


Salem Team Leaders

Jim Bowers, Suzanne Lee, MaryPat Lorente, Wendy Ragusa & Melissa Swanberg


Registrars

Kim Plata (Advent, Mill Creek)

& Joanne Hinkle (Luth. Church in San Juans)


Registration Team

Pr. Eric Ottum (Trinity, Freeland); Janice Stepp (Ebenezer, Lake Stevens); Jim Leistikow & Jan Nesse (First of Richmond Beach, Shoreline)


Lead Usher

Malcolm McCallum (Edmonds Lutheran)


Usher Team

Lyla Anderson, Clayton Olsen, Jeffrey Parris, Karen & Roy Wenzel (Central, Everett); Al Dunlap (Salem); Diane McCallum and David Ruud (Edmonds Lutheran; Tom Parnella (Shepherd of the Hills, Concrete); and Bob & Mary Anne Ramborger (First, Mount Vernon)


Worship/D├ęcor

Pr. Ivar Hillesland (COTA - Church of the Apostles, Seattle)


COTA Musicians Anna Boyd, Lacey Brown, Jeff Brumley, April Caballero, Pr. Ivar Hillesland,

Christy Lindell, Kirsten Lysen & Matt Quarterman


Display Area

Lowell Chilton (Shepherd of the Hills, Concrete)


Introductions Vicar Katherine GrayBuck (Gethsemane, Seattle) & Vicar Joshua Sullivan (Ballard First, Seattle & Faith Action Network)


Audio/Visual Team Jason & Sean Bendickson (Salt House, Kirkland) & Randy Pratt (Salem)


Parliamentarian

David Johnson (First, Mount Vernon)


Nominations

Pr. Katy McCallum Sachse (Holy Spirit, Kirkland)


Elections Chair

Pr. Paul Stumme-Diers (Bethany, Bainbridge)


Reference & Counsel

Pr. Bob Lewis, Chair (Faith, Redmond)

Pr. Arhiana Shek (Faith, Everett), Pr. Dan Heim (Faith, N. Lakewood), & Katherine Dedrick (Bethesda, Mountlake Terrace)


Recognitions Pam & Pr. Lee Kluth (Trinity, Everett) and Margaret Spatafore (Synod Staff)


Treasurer Millie Fosberg (Burlington Lutheran)


Credentials Committee

Pr. Deanna Wildermuth (Holy Trinity, Mercer Island); Joanne Hinkle (Lutheran Church of the San Juans); & Kim Plata (Edmonds Lutheran)


Minutes Committee

Pr. Deanna Wildermuth (Holy Trinity, Mercer Island); Deacon Jan Cherry (Zion, Everett); & Margaret Spatafore (Synod Staff)


Communications Susan Berg (Synod Staff)


Photography Renee Austin (Immanuel, Seattle); Pr. Esau Cuevas (Church of Steadfast Love); and Susan Berg (Synod Staff)